اوقات شرعی
 
     
   • جاذبه های گردشگری " ایرانگردی و جهانگردی "

    این هفته ایرانگردی...

    پل معلق مشگین ، بزرگ ترین پل معلق خاورمیانه 

    پل معلق مشگین شهر یکی از جاذبه‌های جالب و دیدنی اردبیل است. پلی که هنوز همتایی برای آن در ایران ساخته نشده است. طول این پل و ارتفاع بلند آن از کف دره، آن را به مکانی مهیج برای قدم زدن تبدیل کرده است.

    اردبیل یکی از استان‌های ناحیه شمال‌غربی است که با وجود موقعیت کوهستانی از جاذبه‌های بکر طبیعی و تاریخی متعددی برخوردار است. منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی شامل زمینی به مساحت ۱۳۰۰ هکتار و بزرگ‌ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است.

    مشگین شهر

    مِشگین‌‌‌شهر یکی از شهرهای استان اردبیل در ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان مشگین‌ شهر و در در دامنه کوه سرفراز سبلان قرار گرفته و از طبیعتی زیبا و آب و هوایی خنک و دلنشین برخوردار است وجود گردشگاه‌های طبیعی و تاریخی و آبگرم‌های معدنی در مشگین‌ شهر همه ساله گردشگران بسیاری را به سوی این منطقه جذب می‌کند.

    پارک جنگلی مشگین شهر

    پارک جنگلی مشگین‌ شهر با طبیعتی چشم‌نواز در کناره غربی رود خیاوچای، دخمه‌ها یا ستون‌های بنه لر در ۲۶ کیلومتری جنوب‌شرقی مشگین‌‌شهر، معماری صخره‌ای لاهرود معروف به غار لاهرود در ۲۵ کیلومتری مشگین شهر از دیگر مناظر دیدنی این دیار است که سفر و بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. در دامنه شمالی سبلان هوشنگ میدانی یکی از زیستگاه‌های وحش منطقه قرار دارد و مناظر طبیعی تندیرلی و آیقارکه در تابستان سبز سبز و در زمستان پوشیده از برف هستند در ۱۴ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر واقع شده است.

    پارک داغلار باغی لاهرود نیز که در شهر لاهرود قرار دارد و مکانی بسیار زیبا برای تفریح و تفرج به‌شمار می‌رود. مناطق گردشگری شامات دوست بگلو و کوجنق در شمال مشگین‌‌شهر به علت غنای تاریخی و برخورداری از مناظر ناب طبیعی از مناطق مهم گردشگری این شهرستان محسوب می‌شوند. از دیگر دهکده‌های مهم و تاریخی مشگین می‌توان به موئیل در بخش مرکزی و اُنار در بخش شرقی اشاره کرد.

    جاده ماشین‌رو این پارک از ورودی جاده اردبیل به مشگین‌شهر آغاز شده و انتهای آن به میدان سبلان در شهر منتهی می‌شود. ضمن اینکه جاده فرعی از پیچ انتهایی به گردولی ختم می‌شود که دارای طبیعتی بکر و خدادادی است. پل معلق مشگین‌شهر روی دره خیاوچایی و پارک جنگلی مشگین‌شهر ساخته شده است.

    پل معلق چیست؟
    پل معلق، پلی است که عرشه آن از کابل‌های معلق آویزان شده باشد. تاریخ این نوع پل‌ها به اوایل قرن ۱۹ باز می‌گردد. این نوع پل‌ها دارای کابل‌های معلق بین برج‌ها، همراه با کابل‌های معلق عمودی هستند که وزن عرشه را تحمل می‌کنند. پل معلق را می‌توان مانند گویی در نظر گرفت که از یک نخ آویزان شده باشد، نخ مانع از افتادن گوی می‌شود، اما گوی حتی با یک فوت شروع به حرکت و نوسان می‌کند. در پل‌های معلق نیز کابل‌ها وزن پل را تحمل می‌کنند .

    اما پل نسبت به ملایم‌ترین نسیم‌ها و حتی حرکات ناگهانی وسایط نقلیه مانند مارپیچ رفتن و ترمزهای ناگهانی حساسیت نشان می‌دهد و شروع به حرکت می‌کند. از مزیت‌های این نوع پل نسبت به دیگر پل‌ها می‌توان به دهانه‌های بسیار عریض آن اشاره کرد، به همین دلیل از پل‌های معلق معمولا در آبراه‌های شلوغ و پررفت و آمد استفاده می‌کنند.

    پل معلق گلدن گیت در سان فرانسیسکو

    پل معلق مشگین شهر در منطقه خیاو تا گیردولی روی رودخانه خیاوچای ساخته شده است. طول این پل ۳۴۵ متر، عرض آن سه متر و ارتفاع از کف دره هشتاد متر است. منطقه گردشگری خیاو تا گیردولی شامل زمینی به مساحت حدودا ۱۳۰۰ هکتار است که بزرگ‌ترین پروژه گردشگری استان اردبیل به حساب می‌آید.

    نمایی از پل مشگین شهر

    این مجموعه شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت‌های اقامتی، سایت بالن‌سواری و ورزش‌های هوایی، رستوران گردان، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی و خدماتی است. پل مرتفع و معلق مشگین‌شهر مخصوص عابرین پیاده است. عابرینی که حین عبور از این پل معلق در هوا از فراز طبیعت بکر و دره‌ای عمیق و سرسبز می‌گذرند. اینجا فرصتی است تا از ارتفاع ۸۰ متری نظاره‌گر زیبایی‌های دامنه‌های سبلان شوید.

    منبع: باشگاه خبرنگاران جوان - ویکی پدیا - دالاهو - کجارو

    تعداد بازدید :876
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: